Як зрозуміти, що психолог вам підходить

Друзі, хто бере психотерапію або відвідує психологічні консультації? Памʼятаєте, як дійшли? Скільки підходів і абревіатур! Тут КПТ, там ЕФТ, тут екзистенційний, там транзактний аналіз (а ви ще точно чули про психоаналіз!), АСТ, ЦОТ, схематерапевти, логотерапевти, гештальт-терапевти, божечки-кошечки, нехай вже буде хоч хтось. Почитали, обрали метод, потім шукали і обирали спеціаліста. Дізнались умови, записались, можливо, чекали чергу, дійшли на перші зустрічі. Фух, нарешті.


Можливо, цей шлях був для вас настільки напруженим, що ви вирішили: «Якось воно буде» або «Хоч якась допомога краще, ніж ніякої». Однак для терапевтичних стосунків і вашого прогресу важливо, щоб ви почувалися комфортно зі своїм психологом і були достатньо впевнені, що процес, який ви створюєте разом, є корисним.

Я узагальнила кілька міркувань, які допоможуть визначити, чи підійде вам психолог. Ці запитання не є вичерпними, і остаточне визначення залежить від вас.

 

Кілька моментів, які слід враховувати:

 

1. Чи є у вас відчуття, що психолог чує і розуміє вас?
2. Чи є відчуття, що до вас і того, що ви говорите, ставляться з повагою?
3. Якщо ви щось пояснюєте або не згодні з тим, що сказав психолог, чи готовий він це почути та включити в роботу?
4. Чи вірите ви, що психолог має належний досвід, щоб допомогти вам?
5. Чи допомагає те, що пропонує психолог, досягти ваших цілей терапії?
6. Чи відчуваєте ви довіру до спеціаліста?

Сподіваюся, що протягом кількох сесій відповідь на більшість цих запитань є «так». Якщо ви зрозумієте, що маєте більше «ні», варто поділитися цим з психологом.

Якою б потенційно незручною не була ця розмова, обговорення може призвести до нового, глибшого розуміння обох сторін і зміцнити терапевтичні стосунки. А, можливо, ні, і це стане підставою для зміни фахівця.

[Якщо виникне така ідея, дайте їй час пожити з вами, дайте їй місце в стосунках з психологом, не обривайте роботу, досліджуйте процес і прислухайтесь до себе]